Відмінності між версіями «Брацька Хмара»

Матеріал з Брацка Правка
Перейти до: навігація, пошук
(Требования к приложениям)
(Обеспечение прилад (сводка))
Рядок 151: Рядок 151:
 
:Вимоги до програм описані на вікі-сторінці [[Требования к приложениям Брацкого Облака|Вимоги до додатків Брацької Хмари]].
 
:Вимоги до програм описані на вікі-сторінці [[Требования к приложениям Брацкого Облака|Вимоги до додатків Брацької Хмари]].
  
===Обеспечение прилад (сводка)===
+
===Забезпечення приладів (зведення)===
 
:{|class="wikitable" width=100%
 
:{|class="wikitable" width=100%
 
|style="text-align:center;"|Ярус
 
|style="text-align:center;"|Ярус

Версія за 13:41, 12 лютого 2023

Брацька Хмара (CNM Cloud; іноді кодується як "bo", далі те тексту - Хмара) -- це технологічні ресурси, що обслуговують онлайн операції Брацької Школи (тут і далі тексту - "Школи"). Хмара являє собою сукупність програмного забезпечення та матеріальної частини, що його підтримує.


Зміст

Цілі і завдання

Цілі

Хмара надає автоматично або підтримує технологічно тих людей, які надають послуги, які мають на меті:
  1. Професійно зорієнтувати, підтримуючи організацію оглядових семінарів, практик та консультацій для тих, хто визначається з професією.
  2. Підготувати до професійної діяльност, забезпечуючи навчальний процес, навчання на робочому місці або сертифікацію професійних компетенцій для тих, хто напрацьовує професійні кваліфікації.
  3. Працевлаштувати, надаючи знання, інструменти, сертифікації, доступ до контактів та маркетингових каналів тим, хто:
    • Вже готовий до професійної діяльності та шукає конкретну роботу.
    • Підтримати працевлаштованих, надаючи адміністративні послуги та консультації, а також фінансуючи підприємства тих випускників, які вирішили організувати чи просувати свої власні бізнеси.

Завдання

Хмара вирішує завдання забезпечення потенційних та існуючих учнів Брацької Школи та залучених до проєкту iDosvid майданчиком для навчання та роботи, зокрема, Хмара забезпечує:
  • Усіх користувачів Всесвітньої Павутини -- гостьовий доступ до громадських ресурсів Хмари, включаючи Правку, Вебку, Бачку, Брацки Жици, Кринку
  • Зареєстрованих в Оплет користувачів - користувальницьким доступом до Кабіни
  • Учнів - користувальницьким доступом до Учебки, Правки, Вебки, Бачки, Жици, Сетки та адміністративним доступом до тих Курсових Прилад, які вони вивчають.
  • Координаторів і підрядників -- користувальницьким доступом до Кринки та адміністративним доступом до тих Опитних Прилад, над якими вони працюють.
  • Підмайстрів, майстрів та співробітників -- користувальницьким доступом до Связки, Пошти, Справи та адміністративним доступом до тих Повних Прилад, які вони обслуговують.
  • Учасників коротких тренінгів -- доступом до тих віртуальних ресурсів, які створені спеціально для цього тренінгу. Школа влаштовуватиме тренінги та планує видавати ресурси для практичних занять. Після реєстрації на тренінг, учасник повинен отримувати імейл із посиланням на ресурс із логіном та паролем. Ресурс має бути або віртуальною машиною, або контейнером. Фахівець вважає, що оскільки контейнер створюється одним рядком, можна зробити скрипт під Лінукс, який створюватиме контейнер з образу та додаватиме до нього логін та пароль.

Загальні положення

Хмара має сотні додатків і безліч систем, точне число яких постійно змінюється. У цьому розділі згадані лише основні з великої різноманітності додатків та систем.

Технологічні яруси

Хмара включає три яруси програмного забезпечення:
  1. Інфрастуктуру звану Брацькі Ферми,
  2. Сполучне забезпечення або федеральну службу звану Оплет, і
  3. Додатки користувача.

Підтримка програмних мов

Хмара підтримує такі мови:
  • PHP. Підтримуються версії 7.4. и 8.0.9. Apache HTTP server визначає, яка мова використовуватиметься через скрипти типу:

    <FilesMatch \.php$># From the Apache version 2.4.10 and above, use the SetHandler to run PHP as a fastCGI process server SetHandler "proxy:unix:/run/php/php7.4-fpm.sock|fcgi://localhost"</FilesMatch>

  • Python.

Брацькі Ферми (інфраструктура)

Основна вікі-сторінка: Брацки Фермы

Ділова Ферма

Основна вікі-сторінка: Ділова Ферма

Дослідна Ферма

Основна вікі-сторінка: Дослідна Ферма

Кампусна Ферма

Основна вікі-сторінка: Кампусна Ферма

Забезпечення Ферм (зведення)

Інфраструктура (Ферми)
Компоненти Назва Призначення Технологія Веб‑адреса
Ділова Приватна хмара Підтримка Додатків користувача і Сполучного забезпечення OpenStack Захована
Віртуальне середовище Управління віртуальними машинами для Дослідна Хмара ProxmoxVE
Моніторинг Стеження за роботою обчислювальних серверів та повідомлення про неполадки Nagios Core
Установник Інструмент для встановлення, конфігурації та видалення пакетів програмного забезпечення APT
Веб-сервер Первинне управління запитами, що надходять HTTP NGINX
Вторинне управління запитами надходять HTTP Apache
Дослідна
Кампусна
Оплетна

Обплет (федераційна служба)

Основна вікі-сторінка: Оплет

Оплет -- це те службове програмне забезпечення, яке збирає та Інфраструктуру Хмари, та його Додатки користувача у єдину систему. Оплет являє собою сполучне програмне забезпечення, яке може забезпечувати все незалежно від їх розташування в системі, перш за все, послугами з ідентифікації всіх користувачів 'Хмари', реєстрації нових користувачів, визначення ролей користувачів, авторизації їх доступів і таке інше далі.

Запис на курси

В даний час запис на курси здійснюється через Брацьку Учебку, як правило, через самозапис. Самозапис створює незручності для деяких учнів - перед записом вони повинні знайти необхідний їм курс. Пропонується створити модуль Оплет, який автоматично записуватиме учнів, причому не тільки в Брацькій Учебці, але і на кампусі VIT.

Захист від ботів

Для захисту від "ботів", тобто веб-роботів, спочатку було встановлено Google-ловська ReCAPTCHA, проте вона не працювала для користувачів у Китаї, де послуги Google заблоковані, і тому було відключено. Планується додати просту, не-Google-івську Friendly Captcha на реєстрацію (https://friendlycaptcha.com/; https://github.com/FriendlyCaptcha).
У той же час, будь-яка CAPTCHA погіршує досвід користувача. Кажуть, що найкраща CAPTCHA – це її відсутність. CAPTCHA не буде потрібна, коли в Керування користувачами буде додано функцію автоматичного видалення облікових записів. Negative Captcha (https://github.com/subwindow/negative-captcha) -- ще один цікавий проект для випробування.

Ідентифікаційні самопослуги

Через проблеми з почтовим сервером, в даний час не працює відновлення пароля, яке необхідно відтворити та протестувати після вирішення проблем із поштою.

Інтерфейс

Оплет потребує нового користувальницького інтерфейсу, включаючи приймальну та реєстраційну сторінки, а також кабінет користувача.

Компоненти

Оплет складається з:
  1. Ядра, який являє собою систему керування користувачами, написану на Yii,
  2. Ідентифікаційний сервер, який надає дані ядра всім користувачам додаткам,
  3. Додаткових модулів, які обслуговують запис на курси і організацію заходів, а також надають екзаменаційні питання.

Визначення ролей

Після завершення певних курсів Брацька Учебка має віддавати інформацію Оплету, той повинен призначати нову роль і віддавати цю роль у WSO2 Identity Server, а WSO2 Identity Server -- розповсюджувати за всіма додатками. Раніше цю проблему намагалися вирішувати з OpenLDAP. Все вирішувалося доки зламалися проблемі зміни ролей -- OpenLDAP брав лише одну роль і далі не змінював її.

Організація заходів

Декілька додатків мають свої функціонали з організації заходів (event) -- Брацька Учебка має календар вправ та іспитів, Брацька Сітка надає можливість організації заходів групи, Брацька Кринка організує календар необхідних виконання робіт тощо. Деякі заходи також повинні публікуватися за межами хмари, на сторінках соціальних мереж типу Фейсбука. Для централізації кількох календарів, планувалося створення спеціального модуля Оплету, де можна було відстежувати інформацію з різних джерел та розміщувати її в особистому кабінеті користувача.

Поштові ящики

Поштові скриньки працюють на основі Поштовий сервер. Дві проблеми вимагають вирішення:
  1. У профіль користувача необхідно додати поля для корпоративних імейлів. Зараз пошту автоматично може отримати тільки той, хто не вказав свою електронну адресу під час створення пошти.
  2. Доступ до персональної скриньки мають отримувати лише користувачі з правами CertFellow та вище.

Керування користувачами

Заведення нових облікових записів та видалення тих записів, які протягом 6-ти місяців не завершили жодного курсу.

Федераційна ідентифікація

федерація користувача налагоджується на базіWSO2 Identity Server. До літа 2021, вона будувалася на OpenLDAP, а до 2018 року - на SimpleSAMLphp. Планується:
  1. Перекласти основну ідентифікацію та авторизацію з OpenLDAP на WSO2 Identity Server в рамках проєкту Переклад Оплету на WSO2 IS.
  2. У тих програмах, які працюють з OpenLDAP, на реєстраційних сторінках залишити кнопку "LDAP login". Альтернативно, цю кнопку можна розмістити на реєстраційній сторінці WSO2 IS.
  3. Перевірка SSO. Більше 3-х десятків додатків користувача включено в "Хмара" і, заходячи в кожну з них, зараз користувач не повинен логінуватися окремо. Теоретично, SSO - це рідна функція WSO2 Identity Server, але, після переходу з OpenLDAP на WSO2 Identity Server, кожна програма повинна перевірятися.

Екзаменаційні питання

В даний час, Брацька Учебка дозволяє завантажити екзаменаційні питання до кореневої директорії, звідки їх можуть задіяти окремі курси. Проте, централізована статистика з цих питань відсутня. Наприклад, учень може отримувати те саме питання в різних курсах. Крім того, потрібне використання окремих питань в інших додатках, таких як Брацька Вебка, і цей функціонал також відсутній.
Далі, Брацька Учебка активно використовує елемент "Лекція", але не схоже, що цей елемент не зберігає відповіді учнів. Однак деякі з відповідей у лекціях необхідні для збереження як поля профілю. Moodle містить кілька плагінів для лекцій, але не ясно чи вирішують ці плагіни проблему збереження відповідей.
Планується уніфікувати тести по всій платформі за допомогою нового модуля "Оплету".

Забезпечення Оплету (зведення)

Ярус Назва Призначення Технологія Веб‑адреса
Сполучне забезпечення (Оплет) Ідентифікація Отримання даних від ядра і взаємозв'язок з користувачами додатками WSO2 IS
Ядро та інтерфейс користувача Управління реєстрацією, ідентифікацією та авторизацією доступів користувачів Yii (custom code) kabina.bskol.com

Додатки користувача

Програми користувача — це програми для кінцевих користувачів.

Типи додатків

Хмара надає три типи додатків:
  1. Повні програми, тобто ті, які використовуються за тим основним призначенням, для якого вони були створені,
  2. Тренувальні програми, тобто ті, які використовуються для відпрацювання практичних навичок роботи з ними, та
  3. Експерементальні програми, тобто ті, що використовуються

Вимоги до додатків

Основна вікі-сторінка: Вимоги до додатків Брацької Хмари
Вимоги до програм описані на вікі-сторінці Вимоги до додатків Брацької Хмари.

Забезпечення приладів (зведення)

Ярус Название Предназначение Технология Веб‑адрес
Пользовательские приложения Бачка Размещение видео файлов AVideo backa.bskol.com
Вебка Администрация веб-страниц WordPress vebka.bskol.com
Жици Организация видео- и аудио-конференций Jitsi jitsi.bskol.com
Крынка Работа разработчиков над проектами с установленным service desk приложением для сбора информации по проблемам и хранение исходных кодов уникального программного обеспечения GitLab krynka.bskol.com
Пошта Электронная почта Roundcube posta.bskol.com
Правка Открытый источник знаний и, одновременно, место первоначальной работы подмастерьев MediaWiki pravka.bskol.com
Связка Полезные контакты SuiteCRM svazka.bskol.com
Сетка Социальная сеть HumHub setka.bskol.com
Справа Административный учёт, электронная коммерция (Careerprise Shop) и работа персонала над проектами Odoo sprava.bskol.com
Учебка Бесплатные учебные курсы Moodle ucebka.bskol.com
  Арендованное обеспечение
Эксперементальные приложения Campus Учебные курсы VIT OpenEdX campus.vit4all.com
Agile Практика для VIT курсов по Agile software Taiga agile.vit4all.com
Project Практика для VIT курсов по project management software ProjecQtOr project.vit4all.com
Redmine Практика в Redmine для VIT курсов по project management software Redmine redmine.bskol.com

Полные приложения

В сети Интернет, полные приложения для пользователей размещены на различных URL при том, что на каждом из URL различные сервисы планируется сделать доступными под различными поддоменами по принципу [поддомен].[домен].[расширение].

Бачка (AVideo)

Основная вики-страница: Брацка Бачка
Брацка Бачка -- это средство загрузки, хранения и просмотра видео-материалов. Видео построено на основе программного обеспечения AVideo (установлена версия 11.3). Часть курсов Бачки, например, видео-материалы курса Брацки Техобзор, может быть доступна без оплаты всем посетителям сети Интернет. Доступ к некоторым материалам может предоставляться на коммерческой основе.

Вебка (WordPress)

Основная вики-страница: Брацка Вебка
Брацка Вебка -- это официальный веб-сайт Брацкой Школы, который представляет Школу в сети Интернет. Вэб-сайт построен на основе программного обеспечения WordPress и доступен для просмотра бесплатно 24 часа в день 7 дней в неделю любому посетителю сети Интернет.
Для разработки веб-сайта используется конструктор страниц Elementor Pro. При обновлении версии WordPress до 5.8 содержание страницы не отображалось.

Жици (Jitsi)

Основная вики-страница: Брацки Жици
Брацки Жици -- это инструмент Брацкой Школы для организации видео- и аудио-конференций. Жици построены на основе программного обеспечения Jitsi и организованы кластером. Жици доступны для любых участников конференций, но начинать сессии могут только те, кто зарегистрирован в Оплёте.

Крынка (GitLab)

Основная вики-страница: Брацка Крынка
Брацка Крынка -- это средство для работы над проектами, построенное на основе программного обеспечения GitLab и доступное исключительно администраторам Брацкой Школы и авторизованным ими разработчикам программного обеспечения. Доступ к Крынке осуществляется исключительно по PKI.

Пошта (RoundCube)

Основная вики-страница: Брацка Пошта
Брацка Пошта -- это электронная почта, построенная на основе Почтового сервера и доступная исключительно выпускникам семинара Выбор Профессии.

Правка (MediaWiki)

Основная вики-страница: Брацка Правка
Брацка Правка -- это открытая база знаний Брацкой Школы, построенная на основе программного обеспечения MediaWiki и доступная для просмотра бесплатно 24 часа в день 7 дней в неделю любому посетителю сети Интернет. Вопрос подключения последних стабильных версий к OpenLDAP не был разрешён, потому установлена устаревшая версия 1.31.1

Разделка

Эта прилада -- перспективная. Её идея -- предоставить подмастерьям нечто типа Microsoft Office или GoogleDocs. В данный момент, установлен Nextcloud. Тут можно делиться файлами: по ссылке, или с конкретным пользователем. Ссылке можно задавать срок действия. Работают почтовые уведомления. Есть разные приложения, календарь, задачи, и т.д.

Связка (SuiteCRM)

Основная вики-страница: Брацка Связка

Сетка (HumHub)

Основная вики-страница: Брацка Сетка
Брацка Сетка -- это корпоративная социальная сеть. Сетка построена на основе программного обеспечения HumHub (установлена версия 1.9.1).

Справа (Odoo)

Основная вики-страница: Брацка Справа
Брацка Справа -- это средство управления людскими и материальными ресурсами предприятия, построенное на основе программного обеспечения Odoo. Часть Справы, например, открытые документы предприятия, может быть доступна всем посетителям сети Интернет. Другая часть, например, данные клиентов предприятия, доступна исключительно тем сотрудникам Брацкой Школы, которые подписали соглашение о неразглашении конфиденциальной информации.

Учебка (Moodle)

Основная вики-страница: Брацка Учебка
Брацка Учебка -- это средство организации учебных курсов и сертификационных программ, построенное на основе программного обеспечения Moodle (установлена версия 3.11.2.). Часть курсов Учебки, например, Брацка Вводка, может быть доступна без оплаты всем посетителям сети Интернет. Доступ к некоторым курсам может предоставляться на коммерческой основе.

Опытные приложения

OpenEdX

Вирджинский Технологический Институт использует OpenEdX, а не Moodle, для своих курсов. Отдельные пользователи Облака допускаются к этим курсам.

ProjecQtOr

Вирджинский Технологический Институт использует ProjeQtOr в практических занятиях с обеспечением для управления плановыми разработками. Отдельные пользователи Облака допускаются к этим занятиям.

Redmine

Redmine исторически использовался в Брацкой Крынке. Сейчас он должен стать приложением для экспериментов с программным обеспечением управления разработками.

Taiga

Вирджинский Технологический Институт использует Taiga software в практических занятиях с обеспечением для управления гибкими разработками. Отдельные пользователи Облака допускаются к этим занятиям.

Поддержка и развитие

Общая стратегия

  1. Поддерживать те технологические ресурсы, которые имеются в наличии, для чего заключить договор на обслуживание каждого ресурса.
  2. Набирать координаторов проектов для разработки запросов и требований.
  3. Искать исполнителей на те Работы в Брацкой Школе, которые относятся к технологическим ресурсам.

Развитие

Основная вики-страница: Работы над Bskol

Связанные лектио